Historia turniejów rycerskich i tradycje Zamku Świny

Pierwsze turnieje rycerskie zaczęły się odbywać w drugiej połowie XI wieku na obszarze dzisiejszej Francji i Belgii. Miały one charakter sportowo-rozrywkowy, oparty na walkach z użyciem broni białej, zgodnych z określonymi zasadami, które chroniły uczestników przed poważnymi ranami. Z czasem turnieje stały się ważnym elementem kultury rycerskiej i dworskiej, goszczącym na dworach królewskich, książęcych oraz w miastach.

Zamek Świny kultywuje te bogate tradycje rycerskie poprzez organizację turniejów i walk. Dwa razy w roku – podczas Jarmarku Średniowiecznego oraz Turnieju Czterech Zamków – w murach naszej warowni spotykają się najznamienitsi rycerze i wojownicy z całej Polski, by rywalizować w różnych konkurencjach. Turnieje zazwyczaj obejmują:

  • turniej łuczniczy
  • walki indywidualne
  • walki grupowe

Pierwszego dnia turnieju goście mogą obserwować zmagania śmiałków, którzy starają się zakwalifikować do głównych walk, oraz wojowniczek stających do wielkiej bitwy na polu turniejowym. Pełna pasji i bojowego zaangażowania walka stanowi spektakularne widowisko, rozgrywające się u podnóża Zamku Świny na terenie pola turniejowego.

Najwytrwalsi i najsilniejsi wojownicy, którzy dotrwają do drugiego dnia turnieju, dają pokaz swoich umiejętności podczas finałowych walk. To tutaj widzowie mogą podziwiać najbardziej emocjonujące i pełne pasji pojedynki.