Księżna Libusza
Według legend, księżna Libusza podczas jednej ze swych podróży przez lasy została zaatakowana przez ogromnego dzika. Z opresji wybawił ją giermek Biwoj, który gołymi rękoma powalił zwierzę. W dowód uznania Libusza nadała mu ziemię, na której pokonał dzika, rękę swojej córki Kassy oraz herb z głową świni. To właśnie ta legenda jest uważana za początek rodu Świnków i powstanie ich warowni.

Biwoj
Legendarny giermek księżnej Libuszy, który ocalił ją przed dzikiem, za co otrzymał nie tylko rękę księżniczki Kassy, ale także ziemię, na której dokonał tego wyczynu. Nadano mu herb „Świnia Głowa”, co uczyniło go legendarnym przodkiem rodu Świnków i założycielem ich słynnej warowni.

Henryk Krzyżowiec
Henryk ze Świn był pierwszym śląskim krzyżowcem. Po powrocie ze swych wypraw, na których zyskał inspiracje w architekturze joannickiej, w XIV wieku zbudował okazałą wieżę rycerską na wzgórzu zamkowym. Dzięki jego dokonaniom warownia Świnków rozwinęła się w imponujący zamek.

Burgman
Burgman, znany jako najdłużej żyjący członek rodu Świnków, odpowiadał za przebudowę gotyckiej warowni w stylu renesansowym. Słynął z wyjątkowego zdrowia i odporności na trunki, a według legend żył aż 110 lat (1456-1566). Zmarł na przeziębienie, którego nabawił się podczas konnej przejażdżki w zaawansowanym wieku.

Urszula von Zedlitz
Urszula była piękną młodą krewną rodu von Schweinichen, przygarniętą przez Hansa i Barbarę von Schweinichen. Zmarła tragicznie w wieku 17 lat, połknąwszy igłę, co według legendy było skutkiem nieszczęśliwej miłości. Ponoć wybrała śmierć, by uniknąć narzuconego przez opiekunów małżeństwa. Jej nagrobek znajduje się w kościele Św. Mikołaja niedaleko Zamku Świny.

Jan Zygmunt von Schweinichen
Jan Zygmunt, ostatni wielki przedstawiciel rodu von Schweinichen w Świnach, przeprowadził rozbudowę zamku w stylu manierystycznym. Poświęcił życie badaniom naukowym i duchowym poszukiwaniom. Pozostał kawalerem, mieszkając samotnie na zamku ze swoją służbą.

Jakub Boehme
Jakub Boehme, mistrz szewski z Görlitz, poświęcił życie studiowaniu Biblii, mistyki kabalistycznej i innych dzieł duchowych, tworząc własne wizje rzeczywistości. Schyłek życia spędził na Zamku Świny, pod opieką Jana Zygmunta von Schweinichena, który fascynował się jego mistycznymi rozważaniami.